Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy

 

Należy pamiętać o tym, że już w wieku przedszkolnym zaczynają się kształtować u dzieci nawyki żywieniowe,
dlatego powinniśmy przestrzegać następujących zasad:

  1. Całodzienne wyżywienie rozłożyć należy na 5 posiłków. Posiłki te powinny być podawane regularnie tak, by były w miarę możliwości spożywane każdego dnia o tej samej porze w miejscu przeznaczonym do jedzenia.
  2. Potrawy podawajmy w małych porcjach, nie nakładajmy na talerz zbyt dużo jedzenia, bo mogą dzieci się zniechęcić. Nakładajmy wszystkie potrawy, które są przygotowane do spożycia, nie ulegajmy prośbie dzieci ”Ja nie lubię”.
  3. Pamiętajmy, by urozmaicać jadłospis dla dzieci. Nikt nie lubi jeść ciągle tego samego. Ważny jest też sposób podania (ulubiony talerz i sztućce) oraz zestawienie kolorystyczne całego posiłku tak, by wyglądał atrakcyjnie - jemy też oczami.
  4. Absolutnie nie należy podawać słodyczy przed posiłkiem, gdyż to zmniejsza apetyt i łaknienie.
  5. Stwórzmy pogodną atmosferę przy stole, dajmy dzieciom czas (indywidualnie dla każdego dziecka) na zjedzenie posiłku.
  6. Urozmaicanie dzieciom posiłków pozwoli na oswojenie się z "nielubianymi" lub "nieznanymi" potrawami (surówki, kasza, brukselka, nieznane dzieciom zupy).
  7. Pamiętajmy, że dziecko bacznie obserwuje dorosłych, jak spożywamy posiłek, co jemy.

 
Dziecko, które chodzi do przedszkola część posiłków spożywa w domu, a część poza nim.
Proponujemy zapoznawać się z jadłospisem na dany tydzień, co pozwoli na racjonalne zaplanowanie domowych posiłków.

 

Dużą zaletą spożywania przez dzieci posiłków w przedszkolu jest to, że z rówieśnikami jedzą chętniej, lepiej im smakuje i bardziej aprobują posiłki, których jeszcze nie jadły lub nawet nie lubiły.

 

 

Niniejszy artykuł ma na celu zwrócenie uwagi Państwa na istniejący problem.

Problem nadwagi, czy otyłości dzieci w wieku przedszkolnym dotyczy około 20% dzieci w wieku przedszkolnym. Zarówno nadwaga, jak i otyłość mają negatywne skutki psychospołeczne. Dzieci otyłe są często dyskryminowane przez rówieśników, a nawet dorosłych.

OTYŁOŚĆ - jest to nadmiar masy ciała spowodowany
zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Otyłości lub nadwadze dzieci w wieku przedszkolnym towarzyszą:

  • zaniżona samoocena
  • brak kontaktu z rówieśnikami
  • wycofanie
  • niechęć do podejmowania działań
  • apatia
  • niechęć ruchowa
  • ucieczka w działania, które nie wymagają wysiłku ruchowego (oglądanie bajek, rysowanie).

Otyłość obniża jakość życia.

 

U dzieci otyłych w wieku przedszkolnym stwierdza się również częstsze, niż u ich zdrowych rówieśników występowanie różnorodnych problemów zdrowotnych.

Do typowych należą:

  • zaburzenia układu oddechowego (bezdechy w czasie snu, astma, ograniczona tolerancja wysiłku)
  • powikłania ortopedyczne (płaskostopie, piszczel szpotawa, złamania przedramienia)
  • powikłania endokrynologiczne (cukrzyca jak u dorosłych, przedwczesne dojrzewanie, zmiany torbielowate jajników, niedoczynność jąder)
  • podwyższenie stężenia tłuszczów w surowicy krwi - zwykle dochodzi do podwyższenia tzw. złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów oraz obniżenie tzw. dobrego cholesterolu (HDL)
  • nadciśnienie
  • stłuszczenie wątroby i kamica żółciowa
  • i inne.

Mniej jedzenia, a więcej ruchu to podstawowe cele i sposoby zapobiegania otyłości.


Najczęstsze błędy popełniane w żywieniu 3–6-latków:

  • nadmierna podaż soli i cukru
  • nadmierna podaż soków i słodkich herbatek
  • stosowanie z wygodnictwa mało urozmaiconej diety
  • pośpiech przy jedzeniu
  • zła atmosfera w czasie wspólnych, rodzinnych, posiłków (tzw. jedzenie na kolanie, przed telewizorem)
  • wysokokaloryczne  przekąski  w ciągu dnia (dokarmianie między posiłkami).

Pamiętajmy! Otyłość  jest chorobą, a nie tylko defektem kosmetycznym, należy ją leczyć,
aby nie doszło do dalszych powikłań zdrowotnych.

  • przełamanie barier psychicznych zniechęcających dzieci otyłe do uprawiania ćwiczeń fizycznych
  • wyrabianie nawyku czynnego wypoczynku
  • rozbudzenie zainteresowań różnymi formami ruchu
  • zmiana nawyków żywieniowych (Rodzice, lekarze, nauczyciele)
  • stałe godziny posiłków i nieomijanie posiłków
  • zamiana soków i słodkich napojów na wodę mineralną.

Pamiętajmy,  jeśli zauważymy problem u dziecka skontaktujmy
się z lekarzem i dietetykiem - im wcześniej tym lepiej.

Artykuły

Mądra rodzina o zdrowym jedzeniu nie zapomina

2017-03-31

 

 

Staraj się ograniczyć w diecie ilość tłuszczów, np. poprzez podawanie niskotłuszczowych lub odtłuszczonych produktów nabiałowych, podawanie chudych mięs bez skórki (najlepiej gotowanych lub gotowanych na parze) oraz zachęcanie całej rodziny do jedzenia pełnoziarnistego pieczywa.

 

Staraj się ograniczyć spożycie soli w diecie całej rodziny – zamiast chipsów zaproponuj suszone owoce, jedzcie orzeszki prażone, a nie smażone

i solone, potrawy podawaj minimalnie przyprawione solą, żeby nie rozregulować układu pokarmowego dziecka (dorośli, domownicy mogą doprawić większość dań). Dorosła osoba nie powinna zjadać więcej niż jedną łyżeczkę soli dziennie we wszystkich potrawach. Dziecko powinno spożywać jej zdecydowanie mniej.

 

Zmniejsz ilość cukru w codziennym menu – trudno jest odmówić maluchowi cukierka czy lizaka, szczególnie gdy ładnie prosi. Oczywiście całkowite wyeliminowanie słodyczy w postaci czekolad nadziewanych, batonów czy słodkich, gazowanych napojów jest najlepszym rozwiązaniem, ale bardzo rzadko wprowadzanym w życie. Dlatego dobrze jest stosować tzw. słodycze zastępcze: zamiast słodkiego napoju gazowanego – woda mineralna lub gotowana z domowym sokiem, w miejsce cukierków – krążek ryżowego pieczywa polany miodem itd. Każda pomysłowa mama jest w stanie wymyślić różne warianty zastępcze.

 

Bądź przykładem i pij jak najwięcej wody zamiast innych napojów – kiedy dziecko prosi o coś do pici, zawsze podawaj mu wodę! Czasem możesz osłodzić ją miodem i dodać plasterek cytryny lub pomarańczy, możesz dodać domowy soczek lub wrzucić do szklanki owoce, które dziecko ma za zadanie wyłowić np.:  z kolorową czy zabawną słomką albo parasolką jak w „dorosłych” napojach. Z pewnością  zachęci dziecko do picia wody.

 

Pozwól dziecku eksperymentować w kuchni – daj maluchowi możliwość skomponowania własnej sałatki owocowej, kolorowych kanapek dla całej rodziny, a nawet pozwól mu zagniatać ciasto na pierniczki albo ozdabiać muffinki. Zaangażuj dziecko w klejenie pierogów, którym można przecież nadać kształt kółeczka, domku czy gwiazdki – wystarczy do wyciskania ciasta użyć foremek do ciasteczek

 

Posiłki starajcie się jeść w towarzystwie całej rodziny – oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych i czasowych. Można wtedy pochwalić dziecko za to, że pięknie zjadło lub, że udało mu się zjeść więcej niż zwykle. Dzięki temu dziecko może również poczuć przynależność do rodziny jako całości oraz obserwować poprawność nawyków żywieniowych i zachowania przy stole.

 

Jeśli maluch zdecydowanie preferuje słodycze i trudno wprowadzić inne przekąski do jego diety, zastąp je czymś zdrowym – do kisielu lub galaretki dodaj starte jabłka, rodzynki lub orzechy (kupuj kisiele, galaretki bez cukru i dosładzaj je miodem, daktylami, rodzynkami lub odrobiną brązowego cukru). Zamiast gotowego jogurtu zaproponuj jogurt naturalnym z „poszukiwaniem skarbu” – zalej niesłodzonym jogurtem kilka różnych owoców, rodzynki, różne orzechy i poproś dziecko, by znalazło i policzyło wszystkie ukryte niespodzianki, które znajdzie.

 

Na śniadanie nie podawaj gotowych płatków śniadaniowych, które mają mnóstwo cukru i soli – wieczorem zalej płatki owsiane wrzątkiem,

a rano podgrzej je i dodaj orzechy oraz suszone owoce – tak jest równie szybko, ale dużo zdrowiej.

 

W czasie podróży unikaj z korzystania z jedzenia typu fast food – zabierz ze sobą przygotowane do zjedzenia owoce lub warzywa (np. pokrojone

i skropione cytryna cząstki jabłka czy obraną marchewkę) albo ich suszoną wersję. Doskonale sprawdzą się też lubiane przez maluchy orzechy, chrupki kukurydziane lub paluchy sezamowe bez soli.

Czytaj więcej o: Mądra rodzina o zdrowym jedzeniu nie zapomina

Dlaczego warto jeść jabłka?

2016-12-04

Pliki do pobrania